We have upgraded to the latest version of MediaWiki and now support TLS1.2 and transcoding!
Please contact us via Discord or Twitter if you experience any problems.

Super Mario Bros. 2 (Famicom Disk System)

From The Cutting Room Floor
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Super Mario Bros. 2 (Famicom Disk System) and the translation is 100% complete.
Other languages:
English • ‎français • ‎polski • ‎português do Brasil • ‎日本語 • ‎한국어

Title Screen

Super Mario Bros. 2

Also known as: Super Mario Bros.: The Lost Levels (US/EU)
Developer: Nintendo
Publisher: Nintendo
Platform: Famicom Disk System
Released in JP: June 3, 1986
Released in US: May 1, 2007 (Virtual Console)
Released in EU: April 14, 2007 (Virtual Console)


GraphicsIcon.png This game has unused graphics.
Carts.png This game has revisional differences.


Japońskie Super Mario Bros. 2 to tak właściwie Super Mario Bros. z trudnością trzepniętą poza skalę. Większa pojemność dyskietek pozwoliła na dłuższe i bardziej rozwinięte poziomy, wiele nowych chwytów i w sumie aż 13 światów... ale to i tak ta sama gra.

Z powodu swojej ekstremalnej trudności i podobieństwa do poprzednika, gracze za oceanami nie mogli pograć w nią aż do wydania Super Mario All-Stars na SNESa, trochę przerobionego i ulepszonego. Odblokowywalna wersja z Super Mario Bros. Deluxe na Gameboy Color nie ma unikalnych grafik z oryginalnego wydania ani niczego po poziomie 8-4. Gracze poza Japonią nie mogli zagrać w oryginalną, nieprzerobioną grę aż do momentu, kiedy ona została wydana międzynarodowo na Wii Virtual Console.

Nieużyte grafiki

Czy spotkałeś się z moim 64-bitowym kuzynem?

Dwie nie użyte grafiki ziemi oraz kaktus mogą być znalezione na końcu pliku graficznego SM2CHAR1. Ostatni klocek, bardziej wyglądająca na naturalną wariację oryginalnej grafiki ziemi z Super Mario Bros., pojawia się na każdym zdjęciu z instrukcji gry, sugerując, że było ono zmienione na ostatniej prostej w trakcie tworzenia.

Zmiany Między Wersjami

W 2004 roku, Super Mario Bros. 2 było wydane ponownie jako część japońskiej serii Famicom Mini na Game Boy Advance jako 'Famicom Mini vol. 21'. Jedną największą zmianą jest to, że przyciśnięcie A + Start pozwala ci, po zdobyciu Game Over, natychmiast wrócić na sam początek świata, w którym umarłeś (z wyjątkiem światów 9 oraz A-D). To nie tylko sprawia, że opcja "Kontynuuj" jest zbędna, ale ma też inne efekty:

  • Używając menu emulatora (poprzez wciśnięcie L + R) by zapisać wynik, także zapisze ostatni świat, w którym umarłeś. Sprawia to, że A + Start zadziała także jak gra zostanie wyłączona, przez co możesz przejść grę w wielu sesjach.
  • Jest możliwość zmiany między Mario a Luigim w trakcie gry, bez potrzeby zaczynania od nowa, co nie jest możliwe w oryginalnej wersji na FDS.
  • Po pokonaniu poziomu 8-4 osiem razy, gracz musi teraz nacisnąć B + Start na ekranie tytułowym by wejść do Świata A-1 zamiast dyskietkowego A + Start

Te zmiany nie przeszły do wydania na 3DS oraz Wii/Wii U, gdzie to zachowują się jak oryginał.