If you appreciate the work done within the wiki, please consider supporting The Cutting Room Floor on Patreon. Thanks for all your support!
Pomoc:Zawartość/Szukanie Zawartości
Jump to navigation
Jump to search
A więc chcesz przeszukać wnętrze gry aby zobaczyć czy ma coś pasujące do TCRF. To świetnie! Tutaj masz parę przydatnych narzędzi, poradników i wskazówek.
Contents
Lista Główna
Formaty Plików Wyszukaj Według Formatu Pliku |
Systemy Wyszukaj Według Systemu |
Silniki Gier Wyszukaj Według Silnika Gry |
Narzędzia
- Edytor/Przeglądarka Pamięci
- Normalnie wchodzi to w skład większości emulatorów, dla starych gier. Dla nowszych, spróbuj Cheat Engine. Pozwoli ci to edytować wartości w pamięci gry, jak życie czy amunicja, ale ma to o wiele większy potencjał.
- Edytor Hexów
- To także pozwoli ci zmieniać wartości pamięci w grze, ale tylko dla ustalonych rzeczy, nie gdy gra jest włączona. Edytory hexów służą jednak raczej do szukania ciągu znaków. Opcjonalnie, ale mocno rekomendowane dla nowszych gier na dyski/PC, można użyć ekstraktorów do szukania plików w powszechnych formatach (np. pliki Ogg Vorbis, .PNGi, tekstury DirectX). Przykładem tego typu programu jest Game Extractor. Inną opcjonalną rzeczą jest użycie fanowskich edytorów dla poszczególnych gier. Mogą one pomóc patrzeć na zasoby gry bezpośrednio z nich.
- Program Debuggera
- Oprócz możliwości obserwowania pamięci, debugery są zwykle używane do śledzenia błędów podczas tworzenia gry. Mogą wstrzymać program w określonym momencie. W tych programach często możliwe jest również wykonywanie pojedynczych kroków, co pozwala przejść przez procedury programu krok po kroku. Czasami mogą one nawet cofnąć się w trakcie wykonywania programu.
- Program Dezasembler
- W najbardziej ekstremalnych przypadkach może zajść potrzeba odtworzenia gry. Pobrany zostanie plik binarny i utworzona lista wszystkich funkcji znajdujących się w programie. Nie jest to zalecane dla osób nie znających języków asemblera.
Poradniki
To do: Dodaj przewodnik ze wskazówkami dotyczącymi platformy/zestawu narzędzi: dzięki Flashowi możesz kliknąć prawym przyciskiem myszy, pomniejszyć i znaleźć zawartość spoza kamery; w tytułach zręcznościowych możesz korzystać z narzędzi MAME; w przypadku gier SCUMMVM możesz korzystać z wbudowanych narzędzi programu itp. |
Tutaj masz kilka pomocnych poradników które nauczą cię jak szukać nieużytych poziomów, ukrytych komentarzy, trybów debugujących, i więcej! Oczywiście, nie każda gra jest taka sama, wiec informacje poniżej nie zawsze ci pomogą. Mimo wszystko, może znajdziesz tu coś pożytecznego!
Pierwsze Kroki Podstawy przekopywania gier. |
Szukanie tekstu Jak znaleźć ukryty tekst, od nieużytego dialog po gniewne komentarze. |
Szukanie menu i lokacji Jak znaleźć nieużyte menu i lokacje, jak np. ekran sprawdzania dźwięków czy menu debugujące. |
Szukanie przedmiotów Niektórzy z was mogą użyć tego aby zhackować swój ekwipunek... |
Szukanie grafik Tego nie miał zobaczyć żaden człowiek. |
Szukanie audio Miejmy nadzieję że nie znajdziemy śmieci i wywnioskujemy że jest to zniekształcone audio. |
Algorytmy Kompresji Dowiedz się o wszystkich różnych metodach kompresji i sposobach dekompresji poszczególnych algorytmów. |
Poradnik do Poszukiwania w Genesis Jak znaleźć i mieć dostęp do oprogramowania debugujące związanego z tekstowymi ciągami znaków. |
Otwieranie Archiw Jak otworzyć archiwa/kontenery plików. |
Poradnik Edytowania Pamięci Jak użyć edytora/przeglądarki pamięci. |
Drobnostki Łatwe rzeczy które nie są tak interesujące, ale nadal warte wzmianki. |
Poradnik do Poszukiwania w Playstation 3 Dobre do znajdowania przyciętych treści w grach PS3! |
Porady
- Zawsze szukaj zawartości w środku "gier pierwszej próby". To są projekty flagowe stworzone przez wydawcę lub developera, i zwykle mają dużo zawartości. Przykłady:
- Super Mario RPG: Legend of the Seven Stars (pierwsza trójwymiarowa gra Nintendo i Squaresofta)
- The Legend of Zelda: Ocarina of Time (pierwsza Zelda na Nintendo 64)
- Super Mario 64 (jedna z pierwszych gier na Nintendo 64)
- Zapisuj wszystko co znajdziesz. Później, możesz wrócić do tego i zanalizować co jest dobre a co nie, i ujrzeć związki które przeoczyłeś.
- Jeżeli potrzebujesz pomysłu na rzeczy które mogą być w środku końcowej wersji gry i są nieużyte, sprawdź instrukcję i okładkę odpowiedniej gry. Niektóre zrzuty ekranu lub tekst mogą zawierać elementy który był w poprzedniej wersji gry, a czasami, może być znaleziony ukryty w końcowej wersji (Przykłady: Miernik magii w The Legend of Zelda: Twilight Princess, sfera 1-up dla etapów specjalnych w Sonic the Hedgehog).