If you appreciate the work done within the wiki, please consider supporting The Cutting Room Floor on Patreon. Thanks for all your support!

Sonic the Hedgehog 2 (Mega Drive)

From The Cutting Room Floor
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Sonic the Hedgehog 2 (Genesis) and the translation is 100% complete.
Other languages:
English • ‎français • ‎polski • ‎português do Brasil • ‎русский

Ekran Tytułowy

Sonic the Hedgehog 2

Developerzy: Sonic Team, Sega Technical Institute
Wydawcy: Sega (JP/US/EU), Tec Toy (BR)
Platforma: Genesis
Premiera w Japonii: 21 Listopad, 1992
Premiera w USA: 24 Listopad, 1992
Premiera w Europie: 24 Listopad, 1992
Premiera w Korei: 21 Listopad, 1992


AreasIcon.png Ta gra ma niewykorzystane lokacje.
GraphicsIcon.png Ta gra ma niewykorzystane grafiki.
MusicIcon.png Ta gra ma niewykorzystaną muzykę.
SoundIcon.png Ta gra ma niewykorzystane dźwięki.
DebugIcon.png Ta gra posiada materiał debugujący.
LevelSelectIcon.png Ta gra ma ukryty wybór poziomów.
Carts.png Ta gra ma różnice rewizji.


NotesIcon.png Ta gra posiada stronę z notatkami
ProtoIcon.png Ta gra posiada artykuł o prototypie
BugsIcon.png Ta gra posiada stronę z bugami
PrereleaseIcon.png Ta gra posiada artykuł sprzed wydania.

Hmmm...
To do:
Większość usuniętych stref można znaleźć tutaj w jakiejś formie, z wyjątkiem Blue Lake (który był obecny, ale nieużywany w kompilacji Simona Wai). Sprawdź, czy zostały jakieś resztki.

Sonic the Hedgehog 2 jest kontynuacją pierwszej gry, która wprowadza Tailsa, kultowy Spin Dash, ideę robotycznych wersji Sonica i rzeczywistą nagrodę za zebranie wszystkich sześciu siedmiu Chaos Emeralds w postaci złotokolcego Super Sonica. Z ostatecznej wersji wycięto wiele ciekawych rzeczy, takich jak tajemnicza i sławna Strefa Hidden Palace.

Podstrony

Przeczytaj informacje o rozwoju i materiałach do tej gry.
Informacje o Rozwoju (nieprzetłumaczone)
Przeczytaj o prototypowych wersjach tej gry, które zostały wydane lub zrzucone.
Informacje o Prototypie
Przeczytaj przedpremierowe informacje i/lub zobacz przedpremierowe media dla tej gry.
Informacje Przedpremierowe
Różne ciekawostki, które są na tyle interesujące, że warto je tu wskazać.
Uwagi
Przeczytaj o zauważalnych błędach tej gry.
Błędy
Carts.png
Różnice Rewizyjne

Funkcje Debugowania

Wybór Poziomów

Sonic The Hedgehog 2 Genesis Level Select.png

Podobnie jak pierwsza gra, Sonic 2 ma dobrze znany wybór poziomów:

 • Przejdź do menu Opcji.
 • W teście dźwięku, odtwórz następujące dźwięki: 19, 65, 09, 17 (17 Września 1965 to urodziny Yuji Naki). Włącza to wybór poziomu.
 • Naciśnij Start, aby powrócić do ekranu tytułowego. Gdy pojawi się menu, przytrzymaj A i naciśnij Start, aby wyświetlić ekran wyboru poziomu.

Tryb Debugowania

Włączenie trybu debugowania gry wymaga włączenia wyboru poziomu.

 • W teście dźwięku na ekranie wyboru poziomu odtwórz następujące dźwięki: 01, 09, 09, 02, 01, 01, 02, 04 (24 Listopad, 1992 jest datą premiery gry w USA).
 • Wybierz dowolny poziom, a następnie przytrzymaj A i naciśnij Start. Przytrzymaj A do momentu pojawienia się karty tytułowej.

Alternatywnie można uzyskać do niego dostęp za pomocą kodu Pro Action Replay FFFFFA:0001.

Stąd masz dostęp do różnych rzeczy:

 • Niezwyciężoność
 • Nieograniczony czas
 • Współrzędne debugowania (zamiast licznika wyniku)
 • Licznik sprite (zamiast licznika czasu)
 • Tryb umieszczania: Naciśnij B, aby przejść do trybu umieszczania. Stamtąd:
  • Naciśnij A, aby przejść o jeden obiekt do przodu.
  • Przytrzymaj A i naciśnij C, aby cofnąć się o jeden obiekt.
  • Naciśnij C, aby umieścić obiekt.
 • Gdy gra jest wstrzymana, dostępne są niektóre opcje debugowania:
  • Naciśnij A, aby wrócić do ekranu tytułowego.
  • Naciśnij i przytrzymaj B, aby spowolnić grę o 50%.
  • Naciśnij C, aby przyspieszyć grę o jedną klatkę.

Ponadto, jeśli Sonic zginie, można go ożywić, wchodząc w tryb umieszczania, przenosząc się w bezpieczne miejsce i wychodząc. Jednak próba umieszczenia przedmiotu w tym stanie śmierci zamrozi grę. Musisz także grać jako Sonic, ponieważ Tails nie może wejść w tryb umieszczania obiektów.

Tryb "Noktowizora"

Sonic2 Black Layers.png

Przejdź do ekranu wyboru poziomu, włącz tryb debugowania, a następnie przytrzymaj C i naciśnij Start podczas wybierania poziomu. Spowoduje to, że VDP konsoli aktywuje funkcję debugowania: grafika tła narysowana za warstwą sprite zostanie pokryta przezroczystą czarną nakładką.

Debugowanie Poruszających Się Teł

Użyj kodu PAR 00EBEC:4E71 (Rewizja 00), 00EBC0:4E71 (Rewizja 01), lub 00EBC2:4E71 (Rewizja 02) aby włączyć specjalną funkcję debugowania: Przytrzymaj 2P Up lub 2P Down, aby przesunąć wznoszącą się podłogę/lawę w Hill Top i poruszające się chmury w tle Wing Fortress.

(Źródło‏‎: Demontaż Programu Sonic 2)

Kody

 • Wszystkie 7 szmaragdów: Aby zdobyć wszystkie 7 Szmaragdów Chaosu, odblokuj ekran wyboru poziomu i odtwórz dźwięki 04, 01, 02, 06 lub wprowadź kod Pro Action Replay FFFFB1:0007.
 • Dodatkowe Kontynuacje: Aby uzyskać 14 dodatkowych kontynuacji, odtwarzórz dźwięki 01, 01, 02, 04 na ekranie Opcji. Ten kod sprawia, że muzyka Strefa Oil Ocean jest odtwarzana przez cały czas z powodu nieprawidłowego polecenia dźwiękowego.

Nieużywana Grafika

Hmmm...
Do Zrobienia:
Dodaj lepsze obrazy i identyfikatory ramek dla spriteów „Balance turn”
Grafika ID Ramki Opis
S2-Sonic falling.gif
52-53 Animacja bardzo podobna do tej używanej w Strefa Wing Fortress, gdy Sonic chwyta panele z boku statku. Ta jest jednak pionowa.
Sonic2SonicAltDeath.png
5E Alternatywna klatka śmierci, zdefiniowana w animacji 16. Powraca z (i nie jest również używany w) Sonic 1.
BalanceTurnAnimationSonic2.jpg ?? Chociaż nie jest nieużywana, ta animacja pojawia się tylko na jedną ramkę, podczas zmiany animacji balansu „paniki”.

Robotnik

Grafika Nazwa Opis
centrum Nieużywana animacja CPZ Istnieje nieużywana animacja dla Robotnika, który upuszcza niebieską maź na kontynuowaniu pracy w walce w Strefie Zakładów Chemicznych. Ta animacja istnieje od prototypu Nick Arcade, ale nigdy nie została zaimplementowana. Poprawkę implementacji utraconej animacji można znaleźć tutaj.
Sonic2-RobotnikLaugh.gif
Śmiech Robotnika W Strefa Death Egg Robotnik jest obecny by śmiać, gdy Sonic się styka podczas bitwy Mecha Sonic. Tak więc, więc tak nie jest tak, aby usunąć, Sonic umiera dzieci po trafieniu, a więc zawsze nie jest widoczne bez trybu debugowania. W wersji na smartdony z 2013 roku ta animacja nie jest zamrożona, gdy gracz umiera. Możesz także budować animację w porcie [Sonic Jam], grając w przyszłości, a także w przyszłości 3DS, grając w zorganizowaniu Ring Keeper.

Inne

Grafika Nazwa Opis
HPZiconS2.png
Ikona HPZ Ikona wyboru poziomu dla Strefa Hidden Palace. Zwykle nie jest używana w żadnej wersji gry, ale kod Pro Action Replay 0096D8:0303 spowoduje, że zastąpi ona ikonę Szmaragdowego Wzgórza w Wyborze Etapu. Pojawia się również w wyborze poziomu w Sonic the Hedgehog 3, który zawiera ikony stref Sonic 2. Wybór etapu ostatecznej gry został zaimplementowany dopiero w "Beta 7", Podczas gdy sam Hidden Palace został usunięty mniej więcej w czasie "Pre-Bety". Nikt nie wie, dlaczego tutaj jest po tym jak z poziomu zrezygnowano.
Sonic2CPZSirenLight.gif
CPZ Przedmiot Dekoracyjny Niewykorzystane przedmioty dekoracyjne Strefy Zakładów Chemicznych, przechowywane pod adresem 0x0383-0x0393 w VRAM. Można je umieścić w trybie debugowania wersji iOS/Android z 2013.
Sonic2OOZSpringHolder.png
Uchwyt na sprężynę OOZ Uchwyt na wyrzutnię kulek OOZ (patrz poniżej). Pojawił się w prototypie Simona Wai i nadal jest ładowany do pamięci VRAM w finalnej grze.
Sonic2AquisAngry.gif
Sonic2AquisSpray.png
Nieużywana grafika Aquis Niewykorzystana animacja Aquisa plującego olejem wraz z wypryskiem oleju.
Sonic2gen Balkiry2.png
Nieużywana ramka Balkiry Nieużywana ramka badnika Balkiry z Strefa Sky Chase z rozłożonym podwoziem. Możliwe, że pierwotnie miały wystartować z Fortecy Skrzydła, gdy przelatywała. Jeśli Balkiry zostanie wybrany w trybie debugowania, ten sprite będzie widoczny zamiast latającego.
S2-Turtle.gif
Chodzący Tocky Animacja chodzenia dla Tockys w Strefa Sky Chase. Jedynym sposobem na zobaczenie tego sprite jest użycie trybu debugowania, aby stworzyć i zniszczyć badnika, gdy przechodzi obok Wing Fortress. Pojawił się później w Sonic Mania, na krótko przed bitwą z bossem Metal Sonic w Strefa Stardust Speedway.
S2-Picky.gif
Picky Picky, powracające zwierzę z Sonic 1, jest obecne w Strefa Death Egg. Jednak nie ma badników ani kapsuł zwierzęcych, więc nigdy nie można go zobaczyć.
(Źródło‏‎: Sonic Retro)

Nieużywane Obiekty

Unosząca Się Platforma CPZ

Sonic2CPZFloatPlat.png
ID Obiektu: 0C

Ten obiekt istnieje od prototypu Nick Arcade. Co 1024 klatki będzie powoli wznosić się przez 128 klatek, unosić się w powietrzu, a potem spadać 128 klatek później. Ilość czasu, przez jaki unosi się w powietrzu, to 128×(niższe cztery bity podtypu) ramek. Górne cztery bity można wykorzystać do kompensacji, gdy zaczyna się unosić w powietrzu.

Bloker HPZ

Spójrzcie, to Mistrzowski E- oh.
ID Obiektu: 12

Ten kryształ był używany w dwóch pierwszych prototypach do zablokowania rury w Strefie Ukrytego Pałacu. Grafika już dawno zniknęła, ale kod nadal istnieje, taki jaki jest. Jest to prosty, solidny, niezniszczalny obiekt, a jego kodowanie nie zmieniło się od czasu prototypu Nick Arcade. W remasterze z 2013 pojawia się w poprawionym Hidden Palace jako obiekt zniszczalny, który często ukrywał sprężyny, podczas gdy ten, który pojawia się w Strefie Proto Palace, przenosi gracza z powrotem do wyboru poziomu.

Wodospad HPZ

Sonic2HPZWaterfall.gif
ID Obiektu: 13

Kolejna pozostałość ze Strefy Ukrytego Pałacu. Ponownie grafika już nie istnieje w ROMie. Jego wysokość jest równa 16×(niższe pięć bitów podtypu)+16 pikseli. Umieszczenie jednego z podtypem większym niż 17 spowoduje pojawienie się śmieciowych obiektów po prawej stronie.

Wirujące Kolce Strefa Green Hill

ID Obiektu: 17

Pozostałość z Sonic 1. Niestety grafika została usunięta, ale kodowanie jest nienaruszone.

Wyrzutnia Kulek OOZ

Sonic2-SpringBall.gif Sonic2OOZCheckeredBall.gif
ID Obiektu: 46

Obiekt z kulą i sprężyną, który można umieścić w Strefie Oceanu Oleju w trybie debugowania. Jeśli przełącznik zostanie umieszczony w pobliżu i naciśnięty, kula wyskoczy i zacznie się toczyć w kierunku, w którym zwrócony był Sonic, gdy obiekt został umieszczony. Wygląda na to, że przedmiot ten zostałby użyty do przejścia przez coś, ponieważ można na nim stanąć, podobnie jak obiekt piłki, który pojawił się we wczesnych wersjach Sonic the Hedgehog. Nie koliduje z łamliwymi podłogami lub windami i wspina się po zboczach, a nawet pionowych ścianach, nie zwalniając ani nie zatrzymując się. Widać to w prototypie Simona Wai.

Mała Platforma MZ

ID Obiektu: 6C Choć bardzo podobna do małych platform używanych w Strefa Metropolis, ta platforma zachowuje się dziwnie, zwykle wznosząc się pod kątem.

Platforma Pierścieniowa MCZ

Sonic2-mrzobject.png
ID Obiektu: 73

Dziwna platforma zbudowana z pierścieni, którą można umieścić w Strefa Mystic Cave w trybie debugowania. Można na niej stanąć i poruszać się w podobnym ruchu do wirujących kolczastych kulek w poziomie.

Ogień Turbiny WFZ

Sonic2-giantlaser.gif
ID Obiektu: B7

Jeśli pod-ID obracających się platform w Strefa Wing Fortress ma ustawiony bit 02 ich podtypu, ale nie 04, jakiś rodzaj lasera pojawi się (bez efektów dźwiękowych), gdy platforma obraca się. Ten obiekt można umieścić w trybie debugowania, w którym dziwnie pojawia się przed używaną platformą na liście obiektów.

Badnik Tyczka WFZ

Sonic2-wfz-spinnything2.gif
ID Obiektu: BF

Dziwny obiekt, który wydaje się być wirującą tyczką, którą można umieścić w Strefa Wing Fortress w trybie debugowania. Zachowuje się jak badnik: możesz go zniszczyć, a on może cię zranić, ale nie porusza się.

Nieużywane Podtypy

Monitory
Kto znowu ruszał antenę?
Jeśli podtyp monitora jest ustawiony na 00, monitor pojawi się ze statyczną ikoną. Rozbicie monitora zaszkodzi graczowi.

Platforma Wywrotu CPZ
Ilość czasu, przez który platformy w CPZ mogą pozostać odwrócone, jest zmienna — równa 10+(cztery górne bity podtypu) — ale w końcowej grze górne cztery bity są zawsze ustawione na 70.

Drzwi ARZ
Sonic2gen Aquatic ruin door.png
Nieużywane drzwi z Strefy Aquatic Ruin, które podobnie jak podobne drzwi w innych Strefach, zamykają się, gdy tylko gracz przez nie wejdzie. Można je umieścić w trybie debugowania.

Węże Bąbelkowe CPZ

Sonic2 CPZBubbleSnake.png

Niebieskie węże bąbelkowe w Strefie Zakładów Chemicznych mają wiele podtypów, które definiują ich wzorzec ruchu (00-0F dla skakania w tę i z powrotem, 10-1F dla skakania między podłogą a sufitem) i ich długość, która może być dowolną liczbą segmentów od 1 do 16. Jednak używane są tylko te, które mają długość 6 segmentów (podtypy 05 i 15), pozostawiając wszystkie inne podtypy nieużywane.

OOZ Ogranicznik Ciśnienia
Sonic2OilOceanPressureStopperH.png
Ogranicznik ciśnieniowy użyty w Strefie Oceanu Oleju wystrzeliwuje gracza w górę. Jeśli podtyp obiektu jest ustawiony na zero, jak jest w trybie edycji, wystrzeli gracza w prawo. Byłoby to użyte w poziomie z prototypu Simona Wai, ale nie ma żadnego celu w ostatecznym układzie.

Niewykorzystane Zliczanie Punktów

Sonic2UnusedScoreTally.png

Ta konfiguracja podsumowania wyniku, zastępująca "ACT #" "ZONE", miała być używana na poziomach z tylko jednym aktem, takich jak Strefa Sky Chase, Strefa Wing Fortress i Strefa Death Egg. Jednak żaden z tych poziomów nie podlicza wyniku, więc ten tekst nigdy się nie pojawi, chyba że kapsuła zostanie umieszczona w trybie debugowania i zniszczona. Zostało to później użyte w Strefa Hidden Palace w remake'u z 2013.

Nieużywanye Dźwięki

Muzyka

Piosenka z wpisu #10 w teście dźwięku nie jest używana w normalnej rozgrywce; jednak będzie odtwarzana, jeśli uzyskasz dostęp do uszkodzonych szczątków Hidden Palace w ostatecznej wersji za pomocą urządzeń oszukujących lub w inny sposób hakując grę. Nie istnieje w prototypie Simona Wai, gdzie zamiast tego funkcjonalna wersja Hidden Palace wykorzystuje muzykę, która została później użyta w 2-osobowej wersji Mystic Cave.

(Źródło‏‎: Sonic Retro)

Dysk 2, Ścieżka 37 z "Sonic the Hedgehog 1&2 Soundtrack" zawiera oryginalną wersję demo tej piosenki Masato Nakamury, ale nie zapętla się, a następnie nie zanika jak utwory demo stref; zamiast tego, pod koniec utworu, melodia zmienia się znacząco i ma właściwe zakończenie. Może to sugerować, że muzyka była pierwotnie przeznaczona do jakiegoś przerywnika filmowego, być może rozgrywającego się w Hidden Palace. Co ciekawe, ten utwór jest określany jako „STH2 Unused Song ~ Masa's Demo version ~”, bez określania jego przeznaczenia, chociaż wszystkie tytuły utworów mogą być traktowane jedynie jako wskazanie, w jaki sposób każdy utwór został wykorzystany w ostatecznej wersji.

Chociaż popularne spekulacje mówią, że ta piosenka była w pewnym momencie przeznaczona do wykorzystania jako motyw Hidden Palace, remaster z 2013 Sonic the Hedgehog 2 zamiast tego używa tej samej muzyki, co prototypy Simona Wai z 21 sierpnia i 14 września, ponieważ twórcy uznali, że lepiej pasuje do zmienionego poziomu. Jednak utwór ten znalazł później zastosowanie we wspomnianym remasterze w "Strefa Proto Palace".

Dźwięki

Kilka niewykorzystanych resztek z Sonic the Hedgehog i inne nieużywane dźwięki które można usłyszeć w teście dźwięku.

ID Dźwięku Dźwięk Opis
Resztki z Sonic the Hedgehog
$29
Dźwięk używany podczas uderzania w klocki R, UP i DOWN w Poziomie Specjalnym.
$31
Dźwięk elektryczności ze Strefa Scrap Brain.
$38
Brzmi podobnie do dźwięku wyskakujących kolców. Jest również nieużywany w Sonic 1.
$3A
Dźwięk wydawany podczas uderzania w kolorowe diamenty w Poziomie Specjalnym.
$43
Dźwięk warpowania wydawany przez gigantyczny pierścień pod koniec aktu, jeśli Sonic w niego wejdzie. Ten dźwięk został później ponownie wykorzystany w Sonic the Hedgehog 3.
$47
Dźwięk wyciągania łańcucha z Strefa Marble.
$49
Etykieta bonusu pojawiająca się na końcu aktu.
Inne Niewykorzystane Dźwięki
$51
Nieznany. Brzmi jak coś trzaskającego lub ślizgającego się po ziemi.
$52
Niska syrena, podobna do $53 używanej w trybie 2-osobowym.
$68
Wygląda na nieco krótszą wersję zatrzymujących się w miejscu mostów Strefa Mystic Cave ($69).

Niedostępne Pierścienie

Niektóre poziomy mają pierścienie w miejscach, do których nie można dotrzeć, co uniemożliwia uzyskanie premii Perfekcji.

Obraz Lokalizacji Poziom Przybliżone Współrzędne Opis Obraz Lokalizacji (Prototyp)
Sprite'y Zawsze na wierzchu włączone w Gens. Strefa Aquatic Ruin
Akt 2
1FA90626 Dwa pierścienie ustawione poziomo. Prawy najbardziej można dotknąć bez wchodzenia do filaru, ale nie ma sposobu, aby do niego dotrzeć. Filarów nie było w prototypie CENSOR i Beta 4, co pozwalało na zbieranie pierścieni. Sprite'y Zawsze na wierzchu włączone w Gens.
Sonic 2 CNZ2 rings.png Strefa Casino Night
Akt 2
027F00F8 Dwie gromady z siedmioma pierścieniami każda, tuż nad początkiem, ale zbyt wysoko, by ich dosięgnąć. Te pierścienie zostały w tajemniczy sposób przeniesione z aktu 1 do aktu 2, ten sam problem występuje również z rzędami pierścieni, które powinny pochodzić z wyrzutni.

Te pierścienie byłyby łatwo dostępne za pomocą łapek, które są wyśrodkowane tuż pod pierścieniami. Po namierzeniu na „Sonic & Knuckles” Knuckles może zebrać te pierścienie, przesuwając się daleko w lewo od najwyższej ściany.

Sonic 2 CNZ2 AUG21Proto rings1.png
Sonic 2 CNZ2 rings2.png Strefa Casino Night
Akt 2
10700611 Może wydawać się to dziwne, ale ten rząd pierścieni powinien znajdować się w akcie 1, projekt poziomu idealnie pasuje do miejsca, w którym rampa prowadzi do pionowej wyrzutni. Ta awaria występowała zawsze od prototypu z 21 sierpnia 1992 roku. Sonic 2 CNZ2 AUG21Proto rings2.png
Sonic 2 MCZ2 hidden rings 1.png Strefa Mystic Cave
Akt 2
0F2B00F0 Mogły one zostać umieszczone z myślą o oryginalnym układzie poziomów z prototypu Simona Wai. W tych samych współrzędnych w tym prototypie znajduje się wysoki filar. Projekt poziomu został skopiowany od Simona Wai do ostatecznej wersji Sonic 2, aby obiekty zostały umieszczone poprawnie.
Sonic 2 MCZ2 hidden rings 3.png Strefa Mystic Cave
Akt 2
15880160 Mogły one zostać umieszczone z myślą o oryginalnym układzie poziomów z prototypu Simona Wai. Projekt poziomu został skopiowany od Simona Wai do ostatecznej wersji Sonic 2, aby obiekty zostały umieszczone poprawnie.
Sonic 2 MCZ2 hidden rings 2.png Strefa Mystic Cave
Akt 2
16050156 Pierścienie te mogły być częścią oryginalnego układu poziomów dla tej Strefy w prototypie Simona Wai. Ponieważ w tym prototypie znajduje się półka i pusta przestrzeń w tych samych współrzędnych, w tych współrzędnych może znajdować się kołysząca platforma, która towarzyszy pierścieniom. Projekt poziomu został skopiowany od Simona Wai do ostatecznej wersji Sonic 2, aby obiekty zostały umieszczone poprawnie.
Sonic 2 OOZ hidden rings.png Strefa Oil Ocean
Akt 2
0BC003A8 Są to pozostałości z oryginalnego układu poziomów widzianego w prototypie Simona Wai. Te same pierścienie można znaleźć w tych samych współrzędnych w tym prototypie. Projekt poziomu został skopiowany od Simona Wai do ostatecznej wersji Sonic 2, aby obiekty zostały umieszczone poprawnie.
Sonic 2 OOZ hidden rings2.png Strefa Oil Ocean
Akt 2
11BF023A Są to pozostałości z oryginalnego układu poziomów widzianego w prototypie Simona Wai. Te same pierścienie można znaleźć w tych samych współrzędnych w tym prototypie. Projekt poziomu został skopiowany od Simona Wai do ostatecznej wersji Sonic 2, aby obiekty zostały umieszczone poprawnie.
Sonic 2 OOZ hidden rings3.png Strefa Oil Ocean
Akt 2
12C0023A Są to pozostałości z oryginalnego układu poziomów widzianego w prototypie Simona Wai. Te same pierścienie można znaleźć w tych samych współrzędnych w tym prototypie. Projekt poziomu został skopiowany od Simona Wai do ostatecznej wersji Sonic 2, aby obiekty zostały umieszczone poprawnie.
Sonic 2 OOZ hidden rings5.png Strefa Oil Ocean
Akt 2
191001F8 To są pozostałości z oryginalnego układu poziomów widzianego w prototypie Simona Wai. Te same pierścienie można znaleźć w tych samych współrzędnych w tym prototypie. Projekt poziomu został skopiowany od Simona Wai do ostatecznej wersji Sonic 2, aby obiekty zostały umieszczone poprawnie.
Sonic 2 OOZ hidden rings4.png Strefa Oil Ocean
Akt 2
1A0001F8 Są to pozostałości z oryginalnego układu poziomów widzianego w prototypie Simona Wai. Te same pierścienie można znaleźć w tych samych współrzędnych w tym prototypie Projekt poziomu został skopiowany od Simona Wai do ostatecznej wersji Sonic 2, aby obiekty zostały umieszczone poprawnie.
Sonic 2 OOZ hidden rings6.png Strefa Oil Ocean
Akt 2
20880300 Są to pozostałości z oryginalnego układu poziomów widzianego w prototypie Simona Wai. Te same pierścienie można znaleźć w tych samych współrzędnych w tym prototypie. Projekt poziomu został skopiowany od Simona Wai do ostatecznej wersji Sonic 2, aby obiekty zostały umieszczone poprawnie.
Sprite'y Zawsze na wierzchu włączone w Gens. Strefa Metropolis
Akt 2
02C0043F Trzy poziome, skośne pierścienie, pod podłogą, obok dziesięciopierścieniowa skrzynka i trybik. Ta podłoga była kiedyś nachyleniem w prototypie Simona Wai, więc te pierścienie mogły zostać umieszczone z myślą o nachyleniu. Pierścienie umieszczone w trybie debugowania, aby pokazać, jak wyglądałyby w układzie prototypu.
Sprite'y Zawsze na wierzchu włączone w Gens. Strefa Metropolis
Akt 2
135000D0 Pierścienie te mogły odpowiadać oryginalnemu układowi poziomów z prototypu z 21 sierpnia. Sądząc po układzie w tym prototypie, do tych pierścieni można było dotrzeć, skacząc z pobliskiego przenośnika taśmowego. Projekt poziomu został skopiowany z prototypu 21 sierpnia do ostatecznej wersji Sonic 2, dzięki czemu obiekty zostały umieszczone poprawnie.
Sprite'y Zawsze na wierzchu włączone w Gens. Strefa Metropolis
Akt 2
0F000169 Pierścienie te wydają się odpowiadać oryginalnemu układowi poziomów z prototypu Simona Wai. W prototypie znajduje się półka o tych samych współrzędnych, więc na niej mogły zostać umieszczone pierścienie. Pierścienie umieszczone w trybie debugowania, aby pokazać, jak wyglądałyby w układzie prototypu.
Sprite'y Zawsze na wierzchu włączone w Gens. Strefa Metropolis
Akt 2
0F400354 Pierścienie te wydają się odpowiadać oryginalnemu układowi poziomów z prototypu z 21 sierpnia 1992 roku. W tych samych współrzędnych znajdowałyby się pod sufitem. Sonic2proto aug21 MZ2 rings4.png

Źle Ustawione Przedmioty

Różne obiekty na poziomach są niewłaściwie umieszczone lub w dziwnych pozycjach, co może wskazywać na wcześniejsze projekty poziomów.

Obraz Poziom Przybliżone Współrzędne Opis
Podświetlone sprite'y włączone w Gens. Strefa Aquatic Ruin
Akt 2
08E606CC Źle umieszczony obiekt z pęcherzykiem powietrza.
Sprite'y Zawsze na wierzchu włączone w Gens. Strefa Hill Top
Akt 1
128A020C Ta biedna huśtawka została przeoczona po zmianie układu z prototypu Simona Wai.
Sprite'y Zawsze na wierzchu włączone w Gens. Strefa Metropolis
Akt 3
0A89026C Ten obiekt, znaleziony obok monitora nietykalności, działa jak kolce, mimo że nie używa grafiki kolców. Służy praktycznemu celowi zapobiegania błędom zippowania.
Sprite'y Zawsze na wierzchu włączone w Gens. Strefa Metropolis
Akt 3
116905AC Obiekt drzwi, który nie ma żadnego zastosowania ani żadnego rzeczywistego powodu do istnienia. Pasuje do układu prototypu z 21 sierpnia.
Sprite'y Zawsze na wierzchu włączone w Gens. Strefa Metropolis
Akt 3
1D1F054D Platforma, która porusza się, jeśli Sonic znajduje się pod nią. Pasuje do układów prototypu Simona Wai i 21 sierpnia.
Sprite'y Zawsze na wierzchu włączone w Gens. Strefa Metropolis
Akt 3
1F75056C Albo miał tu być dół z lawą, albo jest to kolejna sztuczka zapobiegająca usterkom. Pasuje do układu prototypu z 21 sierpnia.

Pozostałości Usuniętych Stref

Strefa ID 01

Pusty, tylko z ikoną życia Tails.

Jest to pusty slot poziomu, który istnieje w grze, który zawierał pozostałości Strefa Labyrinth w prototypie „Nick Arcade”. Dostęp do niego można uzyskać za pomocą kodu Pro Action Replay FFFE10:0100 lub kod Game Genie ACLA-ACD8 (AB6X-ACBR gdy namierzony na Sonic & Knuckles), i wybierając Sound Test w menu wyboru poziomu (Scena Specjalna z namierzaniem). Ten etap jest bezprzedmiotową wersją Emerald Hill Akt 1. Dodatkowo ma ikonę Tails, podobnie jak pozostałości Strefa Wood. Ukończenie aktu 1 przez zhakowanie kapsuły ze zwierzętami przeniesie cię do Strefa Emerald Hill Akt 1. Ponownie wykorzystuje zwierzęta Strefa Emerald Hill, Ricky i Flicky.

Idąc za wczesną grafiką koncepcyjną, która pokazuje z grubsza, jak początkowo wyglądała kolejność poziomów i jest dość ściśle zgodna z porządkiem wewnętrznym, to gniazdo miało być używane dla poziomu o nazwie „Ocean Wind Zone”.

Strefa Wood (ID 02)

Oryginalna paleta kolorów to wszystko, co pozostało.

Slot poziomu zawierający Strefę Drewna w prototypach ma coś w ostatecznej wersji, choć mniej niż Hidden Palace: paletę, cykl palet, pozycję początkową, dane deformacji warstwy zrasteryzowanej, dane przewijania tła, dane obiektów i dane wyboru muzyki. Dostęp do niego za pomocą kodu Pro Action Replay FFFE10:0200 lub kod Game Genie ACLA-AECY (AB6X-AEBR z namierzeniem Sonic & Knuckles) i wybierając Emerald Hill Akt 1 (lub po prostu uruchamiając grę z aktywnym kodem) lub wybierając Poziom Specjalny w Knuckles in Sonic the Hedgehog 2) w wyborze poziomu prowadzi do bezprzedmiotowej (ponieważ Strefa Wood nie miał żadnych obiektów, nawet lista obiektów debugowania ma tylko pierścienie i monitory teleportacji) wersja Strefa Emerald Hill Akt 1 z paletą Strefa Wood, muzyką Strefa Metropolis i błędnymi kolizjami. Sonic używa licznika życia Tailsa, jak wskazuje na to kod (w kompilacjach Simon Wai i 21 sierpnia były to PLC Strefa Wood), i gdy jest zablokowany do Sonic & Knuckles tekst licznika życia jest czerwony. Grając w nią w wersji 02 i każdej opartej na niej wersji (Mega Play Arcade, Knuckles in Sonic 2 i Sonic Classics), będzie miała błąd przewijania z powodu usunięcia przez te wersje kodu przewijania. Niektóre sprite'y z Strefa Metropolis mogą zostać załadowane do tej strefy. Jeśli zhakujesz zwierzęcą kapsułę i ukończysz Akt 2, udasz się do Strefa Metropolis. Ponownie wykorzystuje zwierzęta Strefa Emerald Hill, Ricky'ego i Flicky'ego.

Strefa ID 03

Odtwarzana jest tylko muzyka Strefa Oil Ocean.

Kolejny pusty poziom można osiągnąć za pomocą kodu Pro Action Replay FFFE10:0300 lub kod Game Genie ACLA-AGD8 (AB6X-AGBR z załączeniem Sonic & Knuckles), i podobnie jak w przypadku identyfikatora 01 powyżej, można uzyskać do niego dostęp, wybierając "Sound Test" na ekranie wyboru poziomu (Poziom Specjalny z załączeniem). Ten etap jest prawie identyczny z ID 01, a jedyne różnice polegają na tym, że część tła jest nadal nienaruszona, a także wykorzystuje motyw Strefa Oil Ocean jako domyślną muzykę. Załadowane są sprite'y Badników z Strefa Metropolis i Strefa Emerald Hill. To miejsce na poziomie należało do Strefa Emerald Hill w prototypie „Nick Arcade”, a następnie nie było używane w prototypie Simon Wai. Ukończenie aktu 1 przeniesie cię do Strefa Emerald Hill Akt 1. Ponownie wykorzystuje zwierzęta Strefa Emerald Hill, Ricky'ego i Flicky'ego.

Zgodnie z wczesną grafiką koncepcyjną, która z grubsza pokazuje, jak początkowo wyglądała kolejność poziomów, i dość ściśle zgadza się z porządkiem wewnętrznym, to miejsce miało zostać wykorzystane na poziomie o nazwie „Sand Shower Zone”.

Strefa Hidden Palace (ID 08)

Różne obiekty i przedmioty pozostają takie same, jak w prototypie Simona Wai. Od tego czasu ten poziom pozostał nietknięty.

Slot poziomu zawierający Strefa Hidden Palace w prototypach faktycznie zachowuje układ obiektów poziomu, paletę, paletę podwodną, cykl palety, układ pierścieni, ale grafika i mapowanie bloków wskazuje na mapowania 16×16 Oil Ocean, układ poziomów wskazuje na Strefa Oil Ocean Akt 1, kolizja pochodzi z indeksu kolizji 16×16 Oil Ocean, a kod Badników został usunięty. Używając kodu Pro Action Replay FFFE10:0800 lub kod Game Genie ACLA-ATD4 (ACLA-ATDR w wersji finałowej „Rev. 00”, i AB6X-ATBR z blokadą Sonic & Knuckles) i wybierając Death Egg w wybranym poziomie (Odcinek Specjalny w Knuckles in Sonic 2), możesz to zobaczyć na własne oczy. Ten poziom wykorzystuje ścieżkę 10 testu dźwięku (w innym razie nieużywaną) oraz listę pozycji debugowania Oil Ocean. Dostęp do drugiego aktu można uzyskać za pomocą kodu Game Genie AGLA-ATD4, a ukończenie go poprzez umieszczenie zwierzęcej kapsuły w trybie debugowania przeniesie Cię do Oil Ocean Akt 1. Gdy przyłączona do Sonic & Knuckles, gra zostanie automatycznie zresetowana po osiągnięciu końca etapu.

Wbrew powszechnemu przekonaniu strefa ta uległa niewielkim zmianom po prototypach Simona Wai i 21 sierpnia. Obiekt, który wciska Sonica w kulkę, został dodany wewnątrz długiej rurki w pobliżu początku poziomu i dodano nowe dane przewijania w tle. Tego nie było w żadnum ze znanych prototypów. Poza tym wydaje się być identyczny jak w prototypie Nick Arcade, z tą różnicą, że brakuje badników, grafika jest zniekształcona i prawie nigdzie nie można stanąć. Obiekty dekoracyjne, platformy, mosty, woda, pierścienie, tarcze i monitory Tails 1-Up można odnaleźć, jeśli używasz trybu debugowania do poruszania się po poziomie. W przeciwieństwie do prototypów, uderzenie w ten monitor nie zapewnia dodatkowego życia, ale działa, gdy jest podpięty Sonic & Knuckles. Warto również zauważyć, że przy wspomnianym przyłączeniu, pójście zbyt daleko w poziomie automatycznie zresetuje grę. Wykorzystuje swój własny, unikalny zestaw zwierząt, Micky i Rocky.

Strefa ID 09

Pusty i dziwny.

Kolejne puste miejsce na poziom, do którego można uzyskać dostęp za pomocą kodu Pro Action Replay FFFE10:0900 lub kod Game Genie ACLA-AWD8 (AB6X-AWBR z nakładką Sonic & Knuckles) i wybierając "Sound Test" (Poziom Specjalny z blokadą) w wyborze poziomu. Ta wersja poziomu wykorzystuje zniekształcone kafelki Strefa Emerald Hill i ładowane są sprite'y Badników z Strefa Oil Ocean, ma bardzo mało danych o kolizjach i nie ma żadnych obiektów w menu debugowania, co uniemożliwia zakończenie jej w jakikolwiek sposób. Tak jak jest to w prototypie Simona Wai, domyślna muzyka w tle jest taka sama jak w Strefa Sky Chase. Po zhackowaniu kapsuły zwierząt przejdziesz do Emerald Hill Akt 1. Ponownie wykorzystuje zestaw zwierząt Strefa Hidden Palace, Micky i Rocky. Ta strefa ma podaną wysokość wody, jednak jest to prawdopodobnie tylko pozostałość po HPZ.

Usunięta Strefa (ID 11)

W kodzie Sonic 2, wskaźniki, które sterują PLC zwierząt, wymieniony jest kolejny wpis po strefie 0x10. Ten dodatkowy etap zwiększyłby całkowitą liczbę etapów do 18, co było pierwotnie planowaną ilością. Próba załadowania tego etapu spowoduje awarię gry na karcie tytułowej, ponieważ żaden inny kod nie odwołuje się do niej, co oznacza, że niezbędne elementy, takie jak grafika poziomów, nie zostaną załadowane i zamiast tego będą odczytywać dane śmieci. Ponownie wykorzystuje zwierzęta Strefa Sky Chase, Tocky i Cucky.

Nieużywana sekcja dotycząca tła Strefa Oil Ocean

Tło Strefa Oila Oceana

Układ tła Strefa Oil Ocean ma wewnętrznie szerokość 768 pikseli, ale gra używa tylko pierwszych 512 pikseli. Sonic 2 ma 64×32 kafelki (512×256 piksela) ładowane na raz i ładuje nowe kafelki na krawędziach podczas poruszania się po poziomie. Kod przewijania Oil Ocean nie przeładowuje żadnych kafelków podczas poruszania się w poziomie, pozostawiając ten sam poziomy obszar tła, z którym zacząłeś. Przypuszczalnie dzieje się tak dlatego, że ładowanie kafelków w końcu nadpisze kafelki używane do słońca, które nigdy się nie porusza.

Dziwactwa

Drzwi CPZ/DEZ

Sprite w Grze Prawidłowy Sprite
Sonic2 IncorrectDoor.png Sonic2 CorrectDoor.png

Sprite drzwi w Strefie Zakładów Chemicznych i Strefie Jaja Śmierci jest złożony nieprawidłowo. Używając trybu debugowania do umieszczania drzwi, możesz zobaczyć, jak ma być złożony sprite drzwi, używając 8×8 płytek, które nie są używane z powodu nieprawidłowego złożenia sprite'a. Powodem tego jest to, że drzwi używają podtypu obiektu $00, podtypu, który ma być używany przez drzwi w Strefa Hill Top, a nie podtypu $02 który ma być używany w Chemical Plant i Death Egg.

Ponowne wydanie z 2013 używa właściwego sprite'a dla drzwi, i Chemical Plant w Sonic Mania używa również prawidłowego wyglądu.

Zduplikowane Pierścienie

Kolumna pierścieni znaleziona obok ogromnej zębatki we współrzędnych 08F005E8 jeśli skręcisz ścieżką w prawo za pierwszym żółtym wałkiem sprężynowym w Strefa Metropolis Akt 2 jest bardzo nietypowa. Każdy zebrany pierścień daje cztery pierścienie zamiast jednego, co daje łącznie 12 pierścieni. Dzieje się tak, ponieważ te pierścienie są w rzeczywistości czterema kolumnami pierścieni, które są ułożone jeden na drugim w tych samych współrzędnych. Ta osobliwość wciąż istnieje w remake'u z 2013 roku.

Nieużywane Fragmenty Poziomu

Tylko Strefa Emerald Hill:

Strefa Emerald Hill lub Strefa Hill Top:

Tylko Strefa Hill Top:

Strefa Chemical Plant:

Strefa Casino Night:

Strefa Mystic Cave:

Strefa Oil Ocean:

Zwróć uwagę, że żaden z niewykorzystanych fragmentów nie znajduje się w tabeli, którą gra sprawdza, aby określić, czy Sonic & Tails powinni się przesuwać.

Strefa Metropolis:

Strefa Wing Fortress:

Niewykorzystane Płytki 2x2

Kafelki ładowane do pamięci VRAM są uporządkowane według zestawu kafelków pod adresem RAM FF9000. W tym momencie tworzone są identyfikatory dla każdej linii, reprezentujące fragmenty 2x2 grafiki VRAM. Adres FF0000 odpowiada za dodanie odbicia lustrzanego i kolizji do kafelków 2x2, tworząc fragmenty 8x8. W sumie powstało 256 kawałków z FF00000. Aby dodać te porcje, dodaj poniższe identyfikatory w formacie 0xxx na FF0000, i wyszukaj identyfikator porcji 00 w danych poziomu. Można w ten sposób znaleźć niektóre niewykorzystane grafiki:

Strefa Płaszczyzna A Niska Płaszczyzna B Wysoka Identyfikatory
Strefa Oil Ocean Sonic2-Unused-2x2 chunk Plan A Low-OOZ.png Sonic2-Unused-2x2 chunk Plan A High-OOZ.png

017, 01B, 081, 08D, 093, 0B2, 0B3, 0C8
0C9, 0D0, 0D1, 0DB, 0DC, 0F3, 0F4, 114
11C, 11D, 11E, 123, 124, 125, 126, 127
128, 129, 12A, 12B, 12C, 12D, 12E, 12F
130, 131, 134, 139, 13A, 13F, 141, 144
146, 147, 157, 15B, 182, 183, 184, 187
189, 18A, 18E, 1AB, 20F, 210, 216, 217
218, 250, 25E, 262, 263, 270, 272, 27E
28A, 28B, 293
To mapowanie zawiera kilka nieużywanych grafik, z których jedna z bardziej znanych jest używana w prototypie Simona Wai dla obiektu ze sprężyną i kulą.

Strefa Metropolis Sonic2-Unused-2x2 chunk Plan A Low-MZ.png Sonic2-Unused-2x2 chunk Plan A High-MZ.png

023, 024, 025, 026, 028, 029, 048, 049
04A, 04B, 04C, 04D, 04E, 04F, 050, 051
052, 053, 054, 055, 056, 057, 058, 059
05A, 05B, 05C, 05D, 05E, 05F, 060, 061
062, 064, 065, 066, 067, 068, 09F, 0C2
134, 135, 136, 137, 138, 139, 13A, 13B
13C, 13D, 13E, 13F, 140, 141, 142, 143
144, 145, 147, 174, 17B, 196, 197, 198
199, 19A, 19B, 19C, 19D, 19E, 1A1, 1A2
1AF, 1B0, 1B1, 1B2, 1B3, 1B4, 1B5, 1B6
1B7, 1B8, 1B9, 1BA, 1BB, 1BC, 1BD, 1BE
1BF, 1C0, 1C1, 1C2, 1C3, 1C4, 1C5, 1E4
1E6, 1E7, 1E8
Niektóre pozostałości z projektu poziomu trapezoidalnego obszaru windy z prototypu Simona Wai, a także kilka nieużywanych srebrnych rur, które prawdopodobnie były przeznaczone do dekoracji tła.

Strefa Sky Chase / Wing Fortress Sonic2-Unused-2x2 chunk Plan A Low-WFZ.png Sonic2-Unused-2x2 chunk Plan A High-WFZ.png

147, 14D, 151, 157, 162, 16C, 1BB, 1F8
1FE, 1FF, 201, 210, 211, 215, 219, 21A
227, 228, 259, 262, 268, 27C, 2A0, 2A2
2B7, 2E3.
Niezbyt ciekawe, poza jakąś barierką i różnymi kafelkami z nieużywaną grafiką i chmurami do wykorzystania w Sky Chase.

Wczesny Strefa Wing Fortress

Sonic2 Early Sky Fortress.png

Mały fragment Strefa Wing Fortress pojawia się w Strefa Sky Chase, ale nie cały jest widoczny ze względu na sposób przewijania pozioma.

Ta Wing Fortress ma kilka różnic w stosunku do rzeczywistej wersji : usunięto niektóre okna, a inne dodano, nity są umieszczone inaczej, po lewej stronie znajduje się długa metalowa rama, a na dole po prawej stronie znajduje się niewielka platforma.